Raziskava o vidikih spola na evropskih volitvah 2024 v Sloveniji, ki jo je izvedla skupina Za pravične evropske volitve za ženske v sodelovanju z Ženskim lobijem Slovenije, je osvetlila več ključnih vidikov, ki so vplivali na izid evropskih volitev 2024 v Sloveniji z vidika enakosti spolov.
Obravnava enakosti spolov s strani strank
Glavni temi, ki sta se nanašali na vprašanje žensk, sta bili, prvič, vojna v Ukrajini in Gazi, pri kateri se je ženske obravnavalo predvsem kot pasivne žrtve na vojnih območjih, in drugič, dostopnost splava v Evropi. Zaradi pobude Inštituta 8. marec Moj glas, moja odločitev je vprašanje splava v Evropi postalo pomembna tema predvolilnih soočenj in izjav kandidatk in kandidatov za evropske volitve. Drugače so se stranke v svojih volilnih programih različno odzivale na teme, povezane z enakostjo spolov. Stranka Vesna je bila edina, ki je v svojem programu celovito obravnavala enakost spolov, medtem ko je SDS zavzela tradicionalno stališče, ki je poudarjalo družinsko politiko in subsidiarnost pri urejanju spolnih in reproduktivnih pravic. Ostale stranke so teme, povezane s spolom, večinoma omenjale bolj obrobno.
Celoten tekst raziskave, javnosti predstavljene 30.7.2024
Vpliv preferenčnega glasa na izvolitev žensk
Preferenčni glas ni imel statistično značilnega vpliva na izvolitev žensk. Prvo mesto na listi je bilo ključnega pomena za izvolitev, saj je prineslo približno 56 odstotkov vseh preferenčnih glasov. To kaže, da strankina vodstva, če stranke dobijo samo en sedež v EP, še vedno odločilno vplivajo na izvolitev kandidatk/-ov s postavitvijo na prvo mesto na listi. Če kandidatka ni na prvem mestu, pa ni odločilen njen spol, ampak njena prepoznavnost, izkušnje, medijska prisotnost ter vložek dela in denarja v njeno osebno kampanjo.
Doseganje paritete na prihodnjih evropskih volitvah
Za doseganje paritete med spoloma na prihodnjih evropskih volitvah raziskava predlaga več sprememb volilne zakonodaje. Med predlogi so: izmenjava spola na vrhu liste pri vsakih novih volitvah, obvezna uporaba zadrge skozi celotno listo, obvezni preferenčni glas ter enakopravna finančna in logistična podpora vseh kandidatov in kandidatk s strani strank. Predlog je tudi, da poslanko, ki izgubi sedež iz kateregakoli razloga, nadomesti naslednja ženska z najvišjim deležem preferenčnih glasov na listi.
Seksistično nasilje nad kandidatkami in aktivistkami
Bivše evropske poslanke in kandidatke so nam poročale, kako so se soočale s seksističnim nasiljem v svojem dosedanjem političnem delu. To nasilje je vključevalo verbalne napade, žalitve videza, družine, sposobnosti in celo grožnje s posilstvom in smrtjo. Raziskava ugotavlja, da so se incidenti seksističnega nasilja gotovo dogajali tudi v kampanji, vendar se tarče večinoma niso upale javno izpostaviti ali pa incidentov niso dojemale kot nasilje. Poudarjamo potrebo po nadaljnjem spremljanju in javni obravnavi seksističnega nasilja v politiki ter usposabljanju kandidatk in izvoljenih političark za učinkovito preprečevanje, zaščito in obrambo.
Zaključek
Raziskava poudarja, da je kljub napredku na področju enakosti spolov, še vedno potrebno nadaljnje delo za zagotovitev enakih možnosti in zastopanosti žensk v politiki ter pritisk na stranke, da v volilnih kampanjah bolj določno izpostavljajo svoje načrte za izboljšave glede enakosti spolov v družbi. Spremembe volilne zakonodaje, ki jih predlaga raziskava, so ključne za doseganje paritetne demokracije. Poleg tega je potrebno okrepiti ozaveščanje in izobraževanje o seksističnem nasilju ter zagotoviti podporo ženskam, ki so tarče takšnega nasilja. Raziskava tudi kaže, da je za izboljšanje položaja žensk v politiki potrebno sistematično vlaganje v njihovo prepoznavnost in politično profiliranje, ne le med volilno kampanjo, temveč skozi celoten politični cikel. To vključuje tudi zagotavljanje enakih možnosti za pridobivanje glasov in enako medijsko pokritost.
Ženski lobi Slovenije in zagovorniška skupina Za pravične evropske volitve za ženske; vas vabita, da si ogledate podrobnosti raziskave, ki je objavljena na vrhu tega prispevka.
Ljubljana, 30. 7. 2024.
Rezultati evropskih volitev 2024 po spolu