Povzeto s spletne strani Mirovnega inštituta:
O seksualnem delu kroži veliko stereotipov in nepreverjenih informacij. Družba, država in bližnji seksualne delavke_ce pogosto stigmatizirajo in se ne ukvarjajo z vprašanji njihove dobrobiti. Zaradi tega so delavke_ci dodatno izpostavljeni tveganjem za zdravje in varnost ter redkeje poiščejo pomoč, tudi ko so žrtve nasilja.
Na Mirovnem inštitutu smo pripravili infografike, s katerimi želimo javnost seznaniti z dejanskimi razmerami v tej panogi. Poleg tega smo oblikovali priporočila za seksualne delavke_ce za zmanjševanje poklicnih tveganj ter za oblikovalce_ke politik, akademsko skupnost, strokovno javnost in delodajalce_ke za ustrezno obravnavo seksualnega dela in delavk_cev.
Podatke smo zbrali v okviru projekta Poklicna tveganja v seksualnem delu na presečiščih političnega okvirja in družbene stigme (ORIS), ki ga je vodil dr. Iztok Šori.
Seksualne delavke_ce smo vključevali v različne faze raziskovanja, saj smo želeli slišati in okrepiti njihove glasove, ki so v javnosti redko zastopani. Izvedli smo sistematične preglede domače in mednarodne literature, fokusne skupine, intervjuje ter sociološko-pravno analizo kazenskih spisov. Ključni vir infografik je anketa, v kateri je sodelovalo 106 odraslih seksualnih delavk_cev, ki delujejo na območju Slovenije.
Upamo, da bodo infografike in priporočila prispevali k odprti razpravi, zmanjšanju stigme ter oblikovanju politik in praks, ki bodo upoštevale dejanske potrebe seksualnih delavk_cev ter izboljšale njihovo varnost, zdravje in družbeno vključenost.
Informacije in priporočila za seksualne delavke_ce
Priporočila za oblikovalce_ke politik
Priporočila za akademsko skupnost
V Ženskem lobiju Slovenije nimamo soglasja o tem vprašanju, se pa vse strinjamo, da je treba preprečiti vsako diskriminacijo, izkoriščanje, stigmatizacijo in nespoštljivo obravnavo oseb v prostituciji s strani javnih služb, ki z njimi prihajajo v stik, in jim tudi tako omogočiti čim več možnosti, da najdejo varnejše izbire, da si zaslužijo za preživetje.
Ostajata namreč dva pogleda na vprašanje, kako v družbi ravnati s prostitucijo: Abolicionistični, ki zagovarja, da je prostitucija zloraba in izkoriščanje ljudi v prostituciji, da je nasilje sestavni del vsake prostitucije in da je treba delati na zmanjševanju povpraševanja (kaznovati uporabnike_ce), ponujati ljudem v prostituciji možnosti izhoda, in ostro preganjati vse, ki živijo na račun prostituiranja druge osebe.
Drugi pogled je, da je prostitucija delo, sicer bolj nevarno kot so druga dela, in da je treba zaposlene v tem poklicu zaščititi pred tveganji, ki so za to delo značilna ter doseči, da jih bodo ljudje in institucije pa tudi njihovi delodajalci_ke in klienti_ke obravnavali spoštljivo, brez obsojanja, nasilja in čezmernega izkoriščanja.
Več o tematiki na naši spletni strani: