Društvo Ženski lobi Slovenije (v nadaljevanju društvo) je prostovoljna, samostojna in neprofitna ženska nevladna organizacija, ki se ustanavlja zaradi uresničevanja skupnih interesov ustanoviteljic.
Društvo je pravna oseba zasebnega prava, ki deluje na območju Republike Slovenije.
Namen društva je delovati za družbeno enakost enakosti spolov, izboljšati ekonomski, socialni in politični položaj žensk v družbi, povezovati in utrditi položaj programsko sorodnih nevladnih organizacij v Sloveniji, EU in svetu.
Društvo bo v okviru svojega namena zasledovalo sledeče cilje:
- ustvarjanje možnosti in spodbujanje državljank in državljanov, prebivalk in prebivalcev RS za uresničevanje enakosti spolov,
- ozaveščanje javnosti o nujnosti odpravljanja vseh oblik nasilja in diskriminacije zaradi spola,
- krepitev pomembnosti in vloge ženskih nevladnih organizacij v Sloveniji,
- tesno sodelovanje ženskih nevladnih organizacij na lokalni, regijski, državni EU in globalni ravni ter sodelovanje ženskih nevladnih organizacij z drugimi institucijami, organizacijami civilne družbe in posameznicami ali posamezniki, ki si prizadevajo za družbeno enakost spolov,
- zagotavljati enakopraven partnerski odnos med ženskimi nevladnimi organizacijami ter državnimi in mednarodnimi organi.
Društvo bo svoj namen in svoje cilje uresničevalo z izvajanjem sledečih dejavnosti:
- promocija človekovih pravic žensk in spolne enakosti v nacionalnih politikah,
- spremljanje oblikovanja in izvajanja zakonskih in drugih predpisov s področja enakih možnosti žensk in moških v Sloveniji, v EU in globalno,
- spremljanje in preverjanje učinkov politik in posameznih ukrepov na položaj žensk na področju gospodarstva, politike, sociale, medijev, kulture in zdravstva,
- vodenje aktivnosti za preprečevanje vseh oblik zapostavljanja žensk in nasilja nad ženskami,
- vodenje aktivnosti za uresničitev paritetne zastopanosti žensk v organih odločanja na vseh področjih in ravneh,
- informiranje in obveščanje javnosti o delovanju in pomenu ženskih nevladnih organizacij,
- brezplačno svetovanje ženskim nevladnim organizacijam v zvezi z njihovim delovanjem,
- koordinacija delovanja ženskih nevladnih organizacij v Sloveniji,
- posredovanje pri državnih organih v zvezi z ureditvijo enakosti spolov in glede izvajanja dejavnosti za dosego enakosti spolov.
Ženski lobi Slovenije je član Evropskega ženskega lobija (European Women`s Lobby – EWL), največje zveze ženskih nevladnih organizacij v Evropski uniji, ki jo sestavlja več kakor 2000 ženskih organizacij iz 32 držav, vključno z državami članicami EU, državami pristopnicami, tistimi, ki so del evropskega gospodarskega prostora in Združenim kraljestvom.
EWL je edina mreža nacionalnih koordinacij in evropskih organizacij na področju enakosti spolov, ki ima formalno pravico in možnost zastopati interese žensk na način, da za svoja stališča, predloge in zahteve neposredno lobira v Evropskem svetu, Evropski komisiji in njenih organih ter v Evropskem parlamentu.
Zgodovina
Ženski lobi Slovenije je bil ustanovljen 14. decembra 2006 kot koordinacija ženskih nevladnih organizacij. Vanj so se vključile nevladne ženske organizacije, ženske skupine pri nekaterih političnih strankah ter posameznice iz akademskih krogov in javnega življenja, prepoznane zagovornice ženskih pravic in enakosti.
Njegova ustanovitev je predstavljala nadaljevanje in nadgradnjo dela Koalicije za uveljavitev uravnotežene zastopansti žensk in moških v javnem življenju, širokega neformalnega civilnodružbenega in političnega zavezništva, ki si je na začetku leta 2001 zadalo cilj, da s spremembami slovenske volilne zakonodaje in doslednim uveljavljanjem načela uravnotežene zastopanosi žensk in moških v vseh organih oblasti in drugih mestih odločanja, odpravimo podzastopanost žensk v javnem odločanju. Rezultat dela koalicije se je odrazil v letih od 2004 do 2006, ko so bili sprejeti ustavnopravni in nekateri zakonski okviri za uveljavljanje enakih možnosti žensk in moških pri kandidiranju na volitvah.
Z vključitvijo v Evropski ženski lobi je Ženski lobi Slovenije ustrezno preoblikoval svojo sestavo in način organiziranosti. Vključuje samo civilnodružbene, nevladne ženske organizacije in posameznice, od februarja 2009 pa je v skladu s slovensko zakonodajo organiziran kot društvo.